uşak haberasayişgündemuşakdövizakpchpmhp
DOLAR
9,8254
EURO
11,4802
ALTIN
566,85
BIST
1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Uşak
Az Bulutlu
16°C
Uşak
16°C
Az Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
18°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
21°C
Cuma Az Bulutlu
22°C

2020’de 11,4 milyon TL Yatırım Yapıldı

2020’de 11,4 milyon TL Yatırım Yapıldı
REKLAM ALANI

Zafer Kalkınma Ajansı Uşak’ta 2020 yılında yapılan yatırımlar ve desteklemeler hakkında bilgiler verdi. Buna göre Uşak’ta 21 Projeye 8,7 milyon TL destek verilirken  11,4 milyon TL yatırım yapıldı.

Konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “ Ajansımız tarafında hazırlanan Hamamboğazı Sağlık Kompleksi Ön Fizibilite Raporu ile bölgenin diğer termal bölgelerden farklılaşması sağlanarak sağlık turizminin odağında bir cazibe merkezi oluşturulması hedeflenmiştir. Bu kapsamda, Uşak’ın ve Banaz ilçemizin ekonomisinin gelişmesi ve sağlık turizmi gereksinimlerinin karşılanması amacıyla kamu ve/veya özel sektör yatırımcılarına sunulmak üzere gerekli fizibilite çalışması hazırlanmıştır.

MOBİL REKLAM ALANI

Ayrıca geri dönüşüm sektörünün öncü sektörlerden olduğu ilimizde döngüsel ekonomiye yönelik çalışmalar devam etmektedir. Uşak OSB’nin 7 pilot OSB’den biri olarak seçildiği Türkiye’de KOBİ’lerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi Projesi (TEVMOT) yakından takip edilmektedir.

PROJE DESTEKLEME VE İZLEME FAALİYETLERİ

REKLAM ALANI

Ajansımız mali ve teknik destek mekanizmalarıyla 2020 yılında da paydaşlarına destek sağlamaya devam etmiştir. 2020 yılında Teknik Destek Programımızla Uşak’tan 11 faaliyete destek verilerek farklı konularda eğitim ve danışmanlık hizmeti alınması sağlanmıştır. Fizibilite Desteği Programımızla ise 1 projeye destek verilerek Uşak Karahallı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı tarafından “Karahallı Haşıllama Tesisi Fizibilitesi” hazırlanmaktadır.

27 Şubat’ta Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın teşrifleriyle ilan edilen turizm altyapısı ve mesleki eğitime yönelik 2020 yılı proje teklif çağrıları sonuçları Eylül ayı sonunda açıklanmıştı. Bu kapsamda Uşak’tan 6 projeye yaklaşık 5 milyon TL destek sağlanacak olup projelerin eş finansmanları ile birlikte toplam yaklaşık 6,5 milyon TL’lik yatırım kazandırılacaktır.

Özellikle büyük ses getiren Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programımız (YENEP) kapsamında desteklenmeye hak kazanan 34 projenin sözleşmelerini 2019 yılı Eylül ayında imzalanmış, proje faaliyetleri başlamıştır. Uşak’tan desteklenen 5 projeye Ajansımız tarafından sağlanacak 1,3 milyon desteğe ek olarak özel sektör, STK, yerel yönetim ve meslek kuruluşları arasından projelerde ortak/sponsor olarak yer alan toplam 18 kurum / kuruluş tarafından da sağlanacak destekle toplam 1,5 milyon TL yatırım yapılacaktır. Projeler kapsamında 6 sabit ve 1 mobil kendin yap atölyesi kurulacak olup yüzde 3.500 kapasite artışı

olacaktır. Bununla birlikte, 140 öğretmenin toplam 6.650 adam x saat eğitim alması sağlanacaktır. Bölgemizde YENEP kapsamında yaklaşık 2 bin 500 öğrenci eğitim alacaktır.

PROJE GELİŞTİRME VE UYGULAMA FAALİYETLERİ 

Ajansımız, ulusal ve uluslararası fonları takip ederek uluslararası fonları sağlayan kurumlara başvurmak üzere Ajans adına proje üretmekte, Bölge paydaşlarını bu fonlara yönlendirmekte ve fonlardan yararlanmak isteyen paydaşlara destek vermektedir. Bu kapsamda Ajans koordinasyonunda proje geliştirmek ve başarılı projeleri uygulamak, Bölgede kapasite/farkındalık yaratmak suretiyle farklı ulusal ve uluslararası fonların Bölge’ye çekilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Valilik    proje çalışma grubu üyesi olarak ilimize dış fonların çekilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Haftalık yapılan toplantılarla ildeki proje potansiyeli üzerine istişarelerde bulunulmaktadır.

Uşak Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosuna bağlı alt ofisler olarak kurulması planlanan ilçe proje ofisleri, tüm ilçelerde kaymakamlıklar bünyesinde kurulacak olup ilçe adına hazırlanacak olan projeler konusunda temas noktası olması planlanmaktadır. Proje ofislerinde görev alacak çalışanlar, proje yazma ve yürütme kapasitelerinin artırılması için Ajansımız Teknik Destek Programından yararlanacaktır. İlçe proje ofislerinin öncelikle Erasmus, IPA ve Kalkınma Ajansının Teknik Destek, Fizibilite Desteği, Mali Destek Programlarına proje hazırlayabilen, ilçesindeki kurumlara bu konularda teknik destek veren birer çalışan haline getirilmeleri hedeflenmektedir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında 2019 ve 2020 yıllarında başarılı bulunan projelerimizle en başarılı Ajans ve Bölge unvanı kazanılmıştır. 2019 SOGEP kapsamında Uşak ilimizden sunduğumuz 3 proje başarılı bulunmuş olup 4,6 milyon TL destek alacak olan projeler kapsamında 5,3 milyon TL yatırım yapılacaktır. 2020 SOGEP kapsamında ise yine başvurulan 3 proje de başarılı bulunmuş olup 3,7 milyon TL destekle 4,8 milyon TL yatırım yapılacaktır.”

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.