uşak haberasayişgündemuşakdövizakpchpmhp
DOLAR
9,5026
EURO
11,0538
ALTIN
548,32
BIST
1.519
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Uşak
Az Bulutlu
19°C
Uşak
19°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
20°C
Cumartesi Az Bulutlu
19°C
Pazar Sağanak Yağışlı
17°C
Pazartesi Sağanak Yağışlı
18°C

Alaşehir-Uşak Demiryolu Hattının Tarihçesi

Alaşehir-Uşak Demiryolu Hattının Tarihçesi
REKLAM ALANI

Alaşehir-Uşak Demiryolu Hattı inşaatına 20 Aralık 1887 yılında başlanılarak 1897 yılında işletmeye açılmıştır. Alaşehir-Uşak Demiryolu Hattı hakkında; Brotherhood of Locomotive Engineers (Demiryolu Mühendisleri Kardeşliği/Birliği)’nin aylık yayın organı “Brotherhood Of Locomotive Engineer’s Monthly Journal” dergisinin Şubat 1875 tarihli 2.sayısı bilgi verir. Lakin bu yazının çevirisini vermeden önce Brotherhood of Locomotive Engineers (Demiryolu Mühendisleri Kardeşliği/Birliği)’nden bahsetmek daha doğru olacak.

BROTHERHOOD OF LOCOMOTİVE ENGİNEERS (DEMİRYOLU MÜHENDİSLERİ KARDEŞLİĞİ/BİRLİĞİ) NEDİR?

MOBİL REKLAM ALANI

Dünya’da Demiryolu serüveni, 1825 yılında İngiltere’nin kuzeydoğusundaki Stockton ile Darlington kasabalarını birbirine bağlamak üzere tasarlanan 40 kilometrelik güzergahın ulaşıma açılmasıyla başlamıştı.

Amerika Birleşik Devletlerinde ise; Dünya’nın en büyük demiryolu projesi ile bir kıtayı boydan boya kat eden ilk demiryolu inşaatı 1869 yılında açılmıştı. Brotherhood of Locomotive Engineers (Demiryolu Mühendisleri Kardeşliği/Birliği); 8 Mayıs 1863 tarihinde Amerika’nın Michigan eyaletinde kurulan Dünya’nın ilk meslek örgütlerinden olup günümüzde de faaliyet gösteren köklü bir kuruluştur.

REKLAM ALANI

“Brotherhood Of Locomotive Engineer’s Monthly Journal” dergisinin Şubat 1875 tarihli sayısında verdiği bilgilere geçmeden önce Osmanlı Devletinde Anadolu Demiryolu Hatları hakkında da kısa bir bilgi vermek gerekiyor.

ALAŞEHİR-UŞAK DEMİRYOLU HATTINA UZANAN SÜREÇTE OSMANLI DEMİRYOLLARININ GELİŞİMİ NASILDI?

Osmanlı Devleti ,1863’te, Edward Price adlı bir İngiliz girişimciye (“The Smyrna Cassaba Railway Company – SCR İzmir-Turgutlu Demiryolu Şirketi” adına İzmir-Turgutlu Hattının yapım ve işletim hakkını verdi.

Osmanlı Devleti; İngiltere’ye verdiği bu imtiyazlarla Rusya tehlikesine karşı İngiliz desteğini almayı amaçlıyordu. Edward Price;  İngiltere’de demiryolu sektörünün öncülerinden olup Marsilya’daki tünel inşaatından Nil’e köprü kurmaya ve Brezilya Demiryolu yapımına kadar geniş bir yurtdışı deneyimine sahipti.

İzmir-Turgutlu Demiryolu inşaatı 1864’de İzmir’den başladı ve hat 1865’te Turgutlu’ya ulaştı.

“The Smyrna Cassaba Railway Company (SCR)/İzmir-Turgutlu Demiryolu Şirketi” 1866 yılında demiryolu hattını Alaşehir-Uşak üzerine genişletmeyi planladığı sırada İngiliz ve Amerikan borsalarının çökmesiyle iflas etti.

Osmanlı Hükumeti bu hattı uzatarak Turgutlu-Alaşehir Hattının yapımı için 1871 yılında bedeli hazineden karşılanmak üzere imtiyazsız bir şekilde “The Smyrna Cassaba Railway Company (SCR)/İzmir-Turgutlu Demiryolu Şirketi”ne izin verdi.

“The Smyrna Cassaba Railway Company (SCR)/İzmir-Turgutlu Demiryolu Şirketi” Turgutlu-Alaşehir Hattının yapımı için Samuel Bayliss adında bir İngiliz müteahhitle anlaştı. Bu hat da 1875 yılında hizmete açıldı.

 İnşaat mühendisi Samuel Bayliss (1821-1898); Türkiye’de çalışmadan önce Mısır ve Brezilya’da demiryolu inşaatının başındaki mühendis idi.

İzmir-Kasaba hattının İngiliz “The Smyrna Cassaba Railway Company (SCR)/İzmir-Turgutlu Demiryolu Şirketi” tarafından daha içerilere uzatılması mümkün olmadı.

Osmanlı hükümeti ile İngiliz şirketleri arasındaki anlaşmazlık sonucunda Alaşehir-Uşak ve Uşak-Afyon hatlarının imtiyazını 17 Şubat 1893 yılında Avrupa lüx tren taşımacılığının kurucusu Orient Expres Trenleri’nin işletmecisi ” Compagnie Internationale des Wagons-Lits/Uluslararası Yataklı Tren Taşımacılığı Şirketi”nin sahibi Belçika’lı Georges Lambert Casimir Nagelmackers’e satıldı.

Alaşehir-Uşak Hattı inşaatına; 18 Ekim 1895’te başlanılıp resmî açılışı 6 Eylül 1897 tarihinde yapıldı. Alaşehir-Uşak Hattı 117 km olup 4 büyük köprü,21 tünel ve 7 İstasyondan oluşmaktadır. Alaşehir-Uşak Hattı üzerinde kurulmuş Tren İstasyonları; Killik, Konaklar ve Güneyköy, Takmak, Ahmetler, İnay ve Bölme İstasyonlarıdır.

“BROTHERHOOD OF LOCOMOTİVE ENGİNEER’S MONTHLY JOURNAL” DERGİSİ ALAŞEHİR-UŞAK HATTININ 1875 YILINDA Kİ DURUMUNDAN NASIL BAHSEDİYOR?

Brotherhood of Locomotive Engineers (Demiryolu Mühendisleri Kardeşliği/Birliği)’nin aylık yayın organı “Brotherhood Of Locomotive Engineer’s Monthly Journal” dergisinin Şubat 1875 tarihli 2.sayısı ise Alaşehir-Uşak hattının 1875 yılında ki durumu hakkında şöyle yazmaktadır;

Railroads in Asia Minör/Küçük Asya Demiryolları

– Küçük Asya’da elli mil uzunluğunda yeni bir demiryolu inşasına hemen başlanacak. Bu demiryolu İzmir(Smyrna) ve Turgutlu(Cassaba) hattının bir uzantısı olacak.

– Menderes vadisi boyunca devam İzmir(Smyrna)-Turgutlu(Cassaba) hattının önce Uşak ‘a sonra Kütahya’ya uzatılması konusunda Osmanlı Hükumeti ile müzakereler 1868 yılında başladı.

– Bu hattın İstanbul’dan Basra Körfezine uzanan ana gövdeye bir günde bağlanabilmesi planlanıyor.

-Bununla birlikte, sadece on sekiz ay önce, hattı iç kısımda daha ileri taşımak için hükumetle bir anlaşma yapıldı ve hükumet daha sonra hattı Smyrna ve Cassaba Şirketinin kendi maliyetiyle inşa etmesini ve belirli koşullar üzerinde çalışmasını sağlamayı kabul etti.

-Smyrna ve Casaba hattının genel müdürlüğü görevinden istifa eden Bay Samuel Bayliss, C.E. ile iş sözleşmesinin yerine getirilmesi üzerine bir sözleşme imzalandı.

-İşlerin tamamlandığı istemiyle gittiği teftişten yeni dönen komisyonun tatmin edici raporu sözleşmenin iyi ellere verildiğini söylüyor. Bununla birlikte, her şey hazır olmasına hatta biletlerin basılmasına rağmen uzatma hattı henüz trafiğe açılmamıştır. Görünüşe göre hattın çalışması için düzenlemeler ile ilgili olarak bazı açıklanamayan aksaklıklar gerçekleşti. Ve açılışı töreninin himayeleri altında yapılmasının beklendiği Ethem Paşa, hattı açılmadan bırakarak ve yerel ticaretin bundan hoşnutsuzluğu ile birlikte İstanbul’a geri döndü. Bu durumda uzatmanın oyalanma olasılığı saçma görünüyor. Menderes vadisinin iç ticaretinin büyük merkezi Uşak’a doğru uzanmasına rağmen, hattın birincil kısmının tam olarak gerçekleştiğini kabul etmek için oraya bile henüz yeterince yaklaşmıyor. Ancak, her durumda Alaşehir hattının küçük bir veya iki dalıyla Smyrna’ya(İzmir’e) çok yoğun bir mineral trafiği olacağı ve çok önemli bir maden ülkesi olma yolu açabileceği muhtemel görünmektedir. Hattın Casaba’dan(Turgutlu’dan) Alaşehir’e kadar uzanan Bozdağ kısmı kömür, demir, bakır, gümüş, kurşun ve diğer değerli cevherlerle doludur ve bunları çalışmak için çeşitli tavizler uygulanmıştır.

ARAŞTIRMA / ÖMER AŞÇI

HAZIRLAYAN /  BAYRAM KELEŞ

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.