uşak haberasayişgündemuşakdövizakpchpmhp
DOLAR
9,3396
EURO
10,8569
ALTIN
529,80
BIST
1.418
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Uşak
Çok Bulutlu
18°C
Uşak
18°C
Çok Bulutlu
Salı Çok Bulutlu
18°C
Çarşamba Az Bulutlu
18°C
Perşembe Az Bulutlu
20°C
Cuma Az Bulutlu
20°C

Başkan Erdoğan’dan Önemli Açıklamalar. (2 milyar avroluk yatırım)

Başkan Erdoğan’dan Önemli  Açıklamalar. (2 milyar avroluk yatırım)
REKLAM ALANI

Başkan Erdoğan Katılmış olduğu Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısında yapmış olduğu açıklamada çok önemli konulara değindi.

Başkan Erdoğan Katıldığı Toplantıda Şu Açıklamayı Yaptı;

“İş dünyamızın saygıdeğer temsilcileri kıymetli misafirler sizleri kalbi duygularımla saygıyla selamlıyorum. Türk otomotiv sanayi için tarihi önemdeki bu tören vesilesi ile sizleri cumhurbaşkanlığı külliyesinde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

MOBİL REKLAM ALANI

Yurt dışından ülkemize teşrif eden misafirlerimize hoş geldiniz diyorum biraz sonra Ford Otosan ile Ford Avrupa arasında yapılacak satın atla sözleşmesinin imza törenine şahitlik edeceğiz.

Böylece Türkiye’yi küresel rekabette ileriye taşıma teknoloji ve üretim üstüne dönüştürme yolunda İnşallah önemli bir adım daha atmış olacağız hatırlanacağı üzere Ford Otosan 2020 Aralık ayında 2 milyar avroluk yatırım planını kamuoyu ile paylaşmıştı biz de bu stratejik yatırım planını proje bazlı devlet yardımı kapsamına alarak kendilerine gereken her türlü desteği verdik. Bu topraklarda üretim yapan istihdam sağlayan ülkemizin gücüne ve potansiyeline inanan tüm yatırımcılara sahip çıkmaya devam ediyoruz. Bugünkü imza töreni devletimizin yatırımlarla ilgili kuşatıcı ve destekleyici tavrının en güzel örneğidir.

REKLAM ALANI

Ford Otosanın Ülkeye Sağladığı Katkılardan Bahseden Başkan ERDOĞAN;

Ford Otosan halihazırda Türkiye’deki otomotiv üretiminin ve ihracatının %25’ini gerçekleştirerek 12.500 insanımıza istihdam sağlıyor %70 i bulan yerlilik oranı %90 a varan ihracat oranı ile firmamız ülkemizin kalkınmasında çok kritik rol oynuyor.

Türkiye otomotiv sanayinin elektrikli ve bağlantılı araçlarla dönüşmesini sağlayacak bu yatırımla Ford Otosan araştırma, geliştirme, ihracat üretim ve katma değer etkisi 10 yıla yayılacak büyük bir vizyon ortaya koymaktadır. Proje tamamlandığında Ford otosan’ın 440.000 olan üretim kapasitesi 650.000 e yükselecek.

Kocaeli’de üretilip Avrupa’ya ihraç edilen ticari araçlarla Türkiye’nin liderliği daha da güçlenecektir. Projenin devreye alınmasıyla Ford dışında Volkswagen firması içinde 1 tonluk ticari araç üretimi gerçekleştirilecek kurulacak tesiste sadece dizel ve benzinli araçlar değil kullanımı giderek yaygınlaşan elektrikli araçlar ile batarya üretimi de yapılacak bu şekilde 130.000 adetlik bir batarya kapasitesi ülkemize kazandırılacak. Yatırım sayesinde geleceğin otomotiv sanayisinde elektrikli ve bağlantılı ticari araçların da en büyük üretim merkezi Türkiye olacaktır.

Yatırımla bölgede ilave 3000 kişilik doğrudan istihdam oluşacak. Ford otosan’ın toplam istihdam sayısı böylece 15 bini aşacaktır. Bu yatırımın yan sanayiye ciddi katkılar yapmasını burada ilave 15000 kişilik dolaylı istihdam gerçekleştirmesini bekliyoruz.

Ford-otosan Yeni yatırımlarıyla ihracatını yıllık 5,9 milyar dolardan 13 milyar dolara çıkartacak. Şu an aramızda bulunan Ford Avrupa başkanı bu tesiste üretilecek araçları Avrupa pazarında satmak üzere bizlere alım taahhüdü veriyor. Sahip olduğu ihracat kapasitesi ile bu yatırım cari denge bize de çok ciddi katkı sağlayacaktır.

Yatırımın aynı zamanda Türk mühendislerine elektrikli araçlar ve batarya konusunda tasarım geliştirme ve yazılım gibi alanlarda ciddi kabiliyetler ile kazandıracağına inanıyorum. Otomotiv sektörünün geleceğine Türkiye’de yatırım yapan Ford otosanı şahsım milletim adına yürekten tebrik ediyorum

Başkan Erdoğan Türkiye’nin Yatırımcı Politikasından Bahsetti.

Kıymetli misafirler, Türkiye’de yatırım yapan yerli ve uluslararası şirketlere her gün yenilerinin eklenmesi nin gerisinde son 18 yılda uyguladığımız girişimci dostu politakalar bulunuyor. Hayata geçirdiğimiz reformlarla, yatırımcılar arasındaki yerli-yabancı ayrımını ortadan kaldırarak herkes için cazip bir yatırım iklimi oluşturdu.

Özel sektörü kalkınma çabalarımızın lokomotif haline getirmek için firmalarımıza gereken her türlü teşvik-i sağladık yurt dışı seyahatlerimizde düzenlediğimiz iş forumlarında girişimcilerimizi buluşturarak yeni ortaklıkların işbirliklerini kurulmasına vesile olduk.

Hiçbir ayrım yapmadan sınırlarımız içinde ve dışında firmalarımızın meseleleri ile bizzat ilgilendik sorunlarının çözülmesi için çaba harcadık hamdolsun bu emeklerimizin meyvesini de savunma sanayinden ihracata müteahhitlik hizmetlerinden turizme kadar her alanda fazlasıyla topladık.

Türkiye’nin İhracatta Gösterdiği Başarıyı Açıklayan Başkan Erdoğan

Çok değil daha 15 yıl öncesine kadar son derece sınırlı ticaretimizin olduğu ülkelerde hamdolsun bugün Türk malı ürünler kullanılıyor. Savunma sanayi ürünlerimize yönelik rağbet giderek artıyor her ne kadar geçen yıl salgından dolayı düşmüş olsa da turist sayımız her sene rekor kırıyor. İhracatımızın hem miktarı hem kalitesi hem de ihraç ettiğimiz ülke sayısı günden güne yükseliyor.

Ülkemiz güçlü sanayi altyapısı, teknolojik yetkinlikleri, tedarik zincirlerinde ki avantajlı konumu ve kapsamlı teşvik sistemi ile dünyanın her yerinden yatırımları cezbediyor. Geçtiğimiz 18 yılda 79 binin üzerinde yatırım projesi için teşvik belgesi düzenlendi. Bu belgelerden 136 tanesi motorlu kara taşıtları imalatı sektöründe faaliyet gösteren yerli ve uluslararası firmalarla ilgilidir. covid-19 salgınında birçok ülke ekonomik bakımdan daralma yaşarken, Türk ekonomisi toparlanma sürecini başarıyla yürütüyor.

Erdoğan Ekonomiye Değinmeyi Unutumadı.

Ülkemiz aleyhine yapılan onca propagandaya rağmen 2020 yılını %1,8’lik bir büyüme oranıyla kapattık. Bu oranla Çin’in ardından G20 içerisinde en yüksek büyüme kaydeden ülke olduk. Ekonomideki bu başarının kahramanlarının en başında imalat sanayimiz geliyor. Geçen yılın dördüncü çeyreğinde kaydettiği %10,5 luk büyüme ile gayrisafi yurt içi hasıla ya en çok katkı sağlayan sektör oldu.

Yine bu dönemde G20 de sanayi üretimi en çok artan devletler arasında yer alıyoruz. Sanayi sektörümüz salgın şartlarında 337 bin ilave istihdam oluşturarak başarısını daha da perçinledi. bu süreçte otomotiv sektörümüz de 25 milyar doların üzerinde ihracat yaparak dış ticaretimizde ki lider konumunu sürdürdü.

Geçen yıl 5 kıtada 180 ülkeye 900 binin üzerinde taşıtın ihracatını yaptık. Salgının sebep olduğu sıkıntılara rağmen 2020 de yakaladığımız bu ivme 2021 senesine güçlü bir başlangıç yapmamızı sağladı. Ocak 2021 döneminde sanayi üretim endeksi yıllık %11,9 aylık bazda ise %1 arttı. Benzer şekilde ihracatımızda aynı dönemde yıllık bazda %2,3 aylık bazda %1,6 yükseldi. 2021 senesini salgınla mücadeleyi zafere taşıdığımız ve orta vadede nitelikli büyüme dönemine girdiğimiz bir yıl olarak değerlendiriyoruz.

Coğrafi konumu, güçlü altyapısı şoklara karşı kazandığı dirençle Türkiye’nin covid-19 sonrası yeniden şekillenecek küresel sistemde hak ettiği yeri alacağına inanıyorum. Kıymetli dostlarım teknolojide yaşanan hızlı değişim özellikle hızlı değişimle birlikte rekabet ortamı da yeniden şekilleniyor. Yapay zeka, makine öğrenmesi, büyük veri, nanoteknoloji, biyoteknoloji, robotik gibi alanlarda kaydedilen ilerlemeler üretimi, tüketimi, sosyal dokuyu ve politikaları süratle dönüştürüyor.

Yakın bir gelecekte akıllı otonom araç teknolojilerini de hayatımızda yaygın şekilde kullanmaya başlayacağız. Bu değişim süreci 10 yıllardır kendi yerli otomobilin üretme hayalim kuran ülkemiz için pek çok fırsatı ve tehdidi birlikte barındırıyor. Geleneksel motorlu araç teknolojilerinin baskın olduğu dönemlerde yeni bir marka ile sektöre girmek zorken artık şartlar eşitlenmiş durumdadır. Bu durum mevcut otomotiv üreticilerini de geleceğin teknolojilerini içeren yeni yatırımlara zorlamaktadır. Ford otosan’ın Kocaeli’ndeki yatırımı işte bu dönüşümün en güzel örneklerinden birini teşkil ediyor.

TOGG’un 2022’de Banttan indirilmesi Planlanıyor

Biz de bir taraftan bu yatırımları teşvik ederken diğer taraftan da yerli markamızı geliştirerek, ülkemizde rekabetçi bir eğitim oluşturmak istiyoruz. Türkiye’nin önüne serilen tarihi fırsat penceresini kaçırmamak amacıyla başlattığımız Türkiye’nin otomobili projesi tüm hızıyla devam ediyor. İnşallah ilk seri üretim araçları 2022 yılı sonunda banttan indirmeyi Arzu ediyoruz. Elektrikli, bağlantılı ve otonom ticari araç üretiminde önümüzdeki 10 yılda Avrupa’da lider ilk 5’te olmayı hedefliyoruz. Bunun yanında ağırlık verdiğimiz bir diğer alanda batarya paket ve hücre yatırımlarıdır. Türkiye’ye dünyanın önemli batarya üretim merkezlerinden biri yapmakta kararlıyız.

Başkan Erdoğan Bilim İnsanlarını Türkiye’ye Beyin göçü Yapmaya Davet Etti.

Yatırımların yanı sıra bilim insanlarımızın Türkiye’deki faaliyetlerine de çok büyük önem veriyoruz uluslararası lider araştırmacılar programı ile tersine beyin göçünü destekliyoruz. Buradan bir kez daha yerli veya yabancı bilim insanlarını araştırmalarına Türkiye’de devam et be açtığımız çağrılara başvurmaya ülkemizin sunduğu fırsatlardan istifade etmeye ve davet ediyorum” dedi.

Uşağın haber sitesi olan, Uşakla ilgili bütün gelişmeleri Karun Haber’den takip edebilirsiniz.

REKLAM ALANI
ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.