uşak haberasayişgündemuşakdövizakpchpmhp
DOLAR
13,8049
EURO
15,6032
ALTIN
790,47
BIST
1.919
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Uşak
Sağanak Yağışlı
14°C
Uşak
14°C
Sağanak Yağışlı
Salı Yağışlı
14°C
Çarşamba Yağışlı
9°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
10°C
Cuma Çok Bulutlu
13°C

CHP’nin Kuruluşunun 98. Yılı Uşak Atatürk Anıtı Önünde Törenle Kutlandı!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 98. yılı Uşak Atatürk anıtı önünde törenle kutlandı. Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan program, çelenk sunumu, CHP Uşak İl Başkanı Ali KARAOBA ve CHP Uşak Milletvekili Özkan YALIM’ın konuşmalarıyla son buldu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 98. yılı Uşak Atatürk anıtı önünde törenle kutlandı. Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan program, çelenk sunumu, CHP Uşak İl Başkanı Ali KARAOBA ve CHP Uşak Milletvekili Özkan YALIM’ın konuşmalarıyla son buldu.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunun 98. yılı Uşak Atatürk anıtı önünde törenle kutlandı. Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan program, çelenk sunumu, CHP Uşak İl Başkanı Ali KARAOBA ve CHP Uşak Milletvekili Özkan YALIM'ın konuşmalarıyla son buldu.

CHP Uşak İl Başkanı törende yaptığı konuşmasında:

“Değerli yol arkadaşlarım…

Benim iki büyük eserim var. Biri “Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir” diyen büyük devrimci ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yoldaşları 98. yaş günümüz kutlu olsun.

Türkiye’de bağımsızlığın, özgürlüğün, çağdaşlığın ve demokrasinin yılmaz savunucusu, bu alandaki aydınlık bakışlı, siz yurtsever insanların da üyesi olmaktan onur duyduğu partimiz Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 98.yılını kutlamak için toplandık; hepiniz hoş geldiniz.

CHP, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır.

1927 yılında “Cumhuriyetçilik”. “Halkçılık”. “Milliyetçilik- ve “Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir. 1935 yılında “Devletçilik” ve “Devrimcilik’ ilkeleri de eklenerek partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgelemektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunun 98. yılı Uşak Atatürk anıtı önünde törenle kutlandı. Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan program, çelenk sunumu, CHP Uşak İl Başkanı Ali KARAOBA ve CHP Uşak Milletvekili Özkan YALIM'ın konuşmalarıyla son buldu.

“CHP ulusal birliği sağlayan partidir.

CHP, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan Partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu üstlenmiştir.

“Cumhuriyetçilik kölenin yerini yurttaşın almasıdır. “

Biz egemenliğin kaynağını ulusta bulduğumuz için cumhuriyetçiyiz. Cumhuriyetçilik kölenin yerini yurttaşın almasıdır. Yurttaşların dini, dili, ırkı ya da etnik kökeni değil bilinç ve ülkü bağıyla bağlandığı esaslar önemlidir. O siyasal bilinç ve esas bizim için Atatürk’ün altı okunda bulunmaktadır.

Milliyetçilik anlayışımız ırk ya da köken tanımadığı gibi ekonomik ve siyasal imtiyaz da tanımaz eşitliği esas alır. “Yurttaş” olmanın “Yurtseverliğimizin” nişanesidir. Kimsesizlerin kimsesi olan Halkçılık düşüncesi eşlik eder fikrimize…

“Büyük çıkar grupları dini siyasallaştırarak, istismar etmektedir. “

Biz “insanı yaşat ki devlet yaşasın” diyenleriz. Devletçilik özel yarar ile toplum yararının dengesi için en önemli ve vazgeçilmez kamusal güvencemizdir. Kendi özel faydasını toplum faydasının üstünde tutan büyük çıkar grupları dini siyasallaştırarak, istismar etmektedir.

Sosyal devlet anlayışımızın adıdır devletçilik. Dayanışmanın, komşusu açken tok yatamamanın, çocukların yatağa aç girmeyeceği bir ülkenin hayalidir…

Laiklik ulusal bütünlüğümüzün teminatıdır. Ne din siyasallaştırılmalı ne de siyaset dinselleştirilmelidir. Ulusal bütünlüğümüz önünde en büyük tehditlerden biri siyaset alanındakilerin -bugünkü gibi – dini istismar etmesidir.

“Devrimcilik din istismarcılarının ve gericiliğin bu topraklardaki panzehiridir. “

Bizler devrimcileriz…

Devrimcilik. Cumhuriyet düşmanı saltanat düşkünlerinin ırkçılığın; ekonomik ve siyasal imtiyaz bağımlısı çıkar çevrelerinin, üretmeden zenginleşmek isteyen grupların din istismarcılarının ve gericiliğin bu topraklardaki panzehiridir.

İşte bu ilke ve değerlerimizin: tarihsel ve felsefi birikimimizin güvencesi olan Partimiz, ne mutlu ki bugün 98. Yaş günün kutluyoruz…

İşte bu nedenlerle Onur ve gururla görev aldığım, şerefle rozetini taşıdığım. Partimizin 98. kuruluş yıldönümünde başta Ebedi Genel Başkanımız Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, yitirdiğimiz tüm genel başkanlarımızı rahmetle ve minnetle anıyor, 98 yıl boyunca partimizin büyümesi, güçlenmesi için yılmadan ve bıkmadan koşturan, emek harcayan bütün örgütlerimizi, tüm Cumhuriyet Halk Partililer’ saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım da konuşmasında Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2023’te CHP’nin 100. yılında seçimleri kazandığında tüm vatandaşların daha özgür ve düzgün bir biçimde yaşayacağını belirterek, bütün CHP’lilerin CHP’nin kuruluş yıl dönümünü ve İzmir’in kurtuluşunu kutlayarak sözlerin son verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.